Kategorie
Dom i wnętrze

Jaka ściana taka farba

Jeśli masz dzieci, to one są w stanie ci udowodnić, że na każdej ścianie można malować każdą farbką, każdą kredką, a nawet czymś, co pozornie w ogóle nie służy do malowania. Nie ma co się wściekać, bo każdy może być artystą, tylko musi sprawdzić czy to lubi. Dziecku kup sztalugi do rysowania, a sobie – farbę do ścian.

Ściany jak marzenie

Zanim pójdziesz do sklepu po farbę, zastanów się czego oczekujesz i jakie masz potrzeby. Jeśli do pomalowania masz ten przykładowy pokój dziecięcy zapytaj głównego lokatora jakie kolory lubi i może każdą ścianę pomaluj na inny. Może jedną ze ścian wyklej tapetą z motywem dziecięcych bajek. Dobrym, praktycznym pomysłem jest pomalowanie kawałka ściany farbą tablicową i skończy się „ściganie” młodego artysty za brudzenie ścian.

Gdy wiesz już w jakich kolorach ma być pokój, przyjrzyj się ścianie i oceń czy potrzebuje naprawy, zaklejenia rys czy innych uszkodzeń i na listę zakupów dopisz sobie szpachlę. Oględziny muru dadzą też odpowiedź na pytanie jaką farbą ściana była malowana wcześniej oraz jakiego rodzaju preparatu potrzebujesz do jej umycia (malunek kredkami woskowymi najlepiej zeskrobać). Jeśli po raz pierwszy samodzielnie będziesz odnawiać pokój, potrzebna będzie jeszcze taśma malarska, wałek i pędzel, drabina i folia do zabezpieczenia przed zabrudzeniem mebli.

Farb do ścian jest wiele

By się nie zagubić w sklepie przed regałem z farbami, dobrze jest spisać sobie właściwości, jakie ma mieć produkt. Do pokoju dziecięcego potrzeba zapewne farby zmywalnej, odpornej na uszkodzenia mechaniczne czyli tworzącej elastyczną powłokę, o trwałym kolorze i pozwalającej ścianie „oddychać”. Nawet, gdy twoje dziecko nie jest alergikiem, dobrze jest wybrać antyalergiczną farbę do ścian. Bez względu na podłoże, które będziemy malować najlepiej wybrać farbę emulsyjną. Wybór jest między farbami lateksowymi, akrylowymi i winylowymi (tych ostatnich już rzadko się używa się w mieszkaniach). Akrylowe dobrze przepuszczają parę wodną i długo zachowują pierwotny kolor. Farby lateksowe, wbrew swojej nazwie wcale nie tworzą gumowych powłok. Zawierają więcej niż akrylowe żywic, które tworzą elastyczne, odporne na ścieranie powłoki. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie farby lateksowo-akrylowej, która łączy właściwości obu rodzajów. Najlepszą farbą do ścian w pokoju dziecięcym jest, obecna od niedawna na rynku, farba ceramiczna. Można ją szorować nawet detergentami. Nadaje się do malowania każdego rodzaju podłoża.  Paroprzepuszczalna, antyalergiczna farba ceramiczna potrafi uzupełnić ubytki na ścianie i tworzy piękną, satynową powłokę. Jak łatwo się domyślić jest najdroższa.

Malowanie ścian nie jest trudne, a praca może sprawić przyjemność. Wbrew pozorom wybór odpowiedniej farby nie jest trudny, bo producenci na opakowaniach produktów drukują informację, do jakich pomieszczeń je dedykują. Z całego przedsięwzięcia najtrudniejszy i tak będzie wybór koloru.