post

 

Bejcowanie drewna to jeden z najszybszych sposobów na odświeżenie. Bejca do drewna pozwala na odświeżenie, przyciemnienie lub całkowitą zmianę koloru desek lub poszczególnych elementów mebli. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mają różne właściwości, ale która bejca będzie najlepsza do drewna?

Jakie rodzaje bejc dostępne są na rynku?

Bejce wodne w proszku

Jest to produkt, który przed użyciem należy rozpuścić w wodzie. Dzięki temu, że taka bejca do drewna na bazie wody wysycha stosunkowo wolno, jej barwa jest równomierna, a to z kolei sprawia, że nie powstają na drewnie nieestetyczne smugi. Jednak przy nakładaniu tego rodzaju bejcy trzeba pamiętać, że może ona podnosić włókna drewna, przez co jego powierzchnia staje się chropowata. Specjaliści zalecają przed nałożeniem bejcy wodnej zwilżenie drewna ciepłą wodą. Po tym zabiegu należy odczekać minimum 12 godzin i przeszlifować drewno przy pomocy papieru ściernego o drobnych ziarnach. Tak przygotowane drewno nadaje się do nałożenia bejcy wodnej. Delikatnie barwią drewno.

Bejce wodne gotowe do użycia

 

Bejca do drewna na bazie wody, która sprzedawana jest w formie gotowej do użycia, różni się tym od tej do samodzielnego przygotowania, że nie trzeba wcześniej przygotowywać drewna (namaczanie i szlifowanie). Sprawdzają się do szybkiego odświeżenia koloru. Jednak nie poleca się ich do prac renowacyjnych przy starych meblach.

Bejce spirytusowe

Polecane są do barwienia politury. Można je dostać w formie proszku, albo koncentratu. Bejca do drewna tego typu jest dodawana do politury. Z reguły wybiera się kolor drewna, na które będzie kładziona politura.

Bejce spirytusowe i rozpuszczalnikowe z dodatkami

Najczęściej występują w firmie proszku lub koncentratu. Polecane są do renowacji mebli. Dodatki takie jak olej i terpentyna sprawiają, że kolor jaki nadaje bejca do drewna jest bardziej głęboki i wyrazisty. Jej zaletą jest to, że można ją stosować na wielu gatunkach drewna.

Jak wybierać bejcę do drewna?

Wybierając bejcę trzeba wpierw zastanowić się jaki efekt chcemy osiągnąć oraz czy bejca do drewna będzie używana jedynie do nadania czy odświeżenia koloru, czy też do renowacji starych mebli.

Do odświeżenia koloru i podkreślenia barwy mebli najlepiej zdecydować się na bejce wodne. Dają one delikatną barwę, gdyż płycej wnikają w powierzchnię drewna. Do renowacji mebli i ich poszczególnych elementów polecane są zazwyczaj bejce na bazie spirytusu, gdyż ich kolor jest o wiele głębszy i łatwiej dopasować go do oryginalnego koloru mebla.

Kolejną kwestią jest to, że drewno, na które została nałożona bejca trzeba jeszcze stosownie zabezpieczyć, np. poprzez lakierowanie. Taki zabieg sprawia, że kolor bejcy pogłębia się, dlatego warto wcześniej zrobić próbę na kawałku drewna – pomalować je wybranym odcieniem bejcy i zabezpieczyć. Po wyschnięciu wszystkich warstw będziemy wiedzieć, czy kolor jest dobrze dobrany.