Kategorie
Aranżacja wnętrz Dekoracje

Malarskie efekty dekoracyjne

Jeśli biała ściana wydaje się nam mało atrakcyjna można pomalować ją na jakiś oryginalny kolor. Jednak jeszcze ciekawszym pomysłem jest stworzenie na niej malarskich efektów dekoracyjnych. Dzięki temu nabierze nietypowego charakteru.

Jakie farby i narzędzia są potrzebne do wykonania efektów dekoracyjnych?

Czy samodzielne stworzenie jakiegoś wzoru na ścianie jest trudne? Nie koniecznie, gdyż istnieje kilka technik, które powinien opanować każdy, kto ma ochotę cieszyć się niebanalnymi efektami dekoracyjnymi na swoich ścianach. Jedno z pierwszych pytań, które może się nasunąć to czy należy kupić jakieś specjalne farby lub narzędzia? Okazuje się, że nie – zwykle trzeba tylko wybrać dwa różne kolory oraz zorientować się co może się przydać oprócz pędzla i wałka malarskiego.

Jakimi technikami tworzy się efekty dekoracyjne ścian?

Żeby uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny na ścianie można użyć techniki tapowania. Najpierw należy pomalować ścianę na jednolity kolor. Kiedy wyschnie przystępujemy do drugiego etapu, do którego potrzebne będą dwie farby – używana poprzednio oraz druga w innym kolorze. Poza tym trzeba przygotować dwa duże pędzle, najlepiej okrągłe. Na każdy z nich nabiera się inny kolor farby, a następnie uderza się nimi lekko o ścianę.
Kolejny pomysł polega na tworzeniu wzorów za pomocą gąbki lub szczotki z włókiennym włosiem. Tutaj również zaczynamy od pomalowania całej ściany na jeden kolor, a kiedy wyschnie nanosimy na nią inną farbę używając wymienionych narzędzi. Efekty dekoracyjne uzależnione będą od rodzajów wykonywanych ruchów, które mogą być koliste, prostopadłe, urywane itd.

Do stworzenia następnego rodzaju wzoru potrzebny jest kawałek gumy obuwniczej. Po pomalowaniu ściany jednym kolorem farby nanosimy na nią drugi kolor i używając gumy rozcieramy go. Po kilkunastu godzinach należy zrobić to jeszcze raz, ale używając znowu innego koloru.

Dekoracje ścian
Podwójne nakładanie i rozcieranie farby wymagane jest również w przypadku tworzenia efektów dekoracyjnych za pomocą płaskiego pędzla. Służy on do nakładania farby, której nie należy już rozcierać, jednak ważne jest, żeby nasze ruchy były odpowiednio „nonszalanckie”. Wówczas powstanie naprawdę fantastyczny wzór. Oczywiście zanim zaczniemy go tworzyć trzeba pomalować ścianę w jednolity sposób.

Istnieje jeszcze znacznie więcej pomysłów na malarskie efekty dekoracyjne. Można poszukać ich w Internecie lub w czasopismach dotyczących tematów remontowo-budowlanych. Poza tym kiedy zna się już ogólną zasadę można wymyślić własny sposób na dekorowanie ścian. Co prawda tradycyjne metody malowania są mniej czasochłonne i wymagają również mniej pracy, to jednak jeśli ktoś marzy o tym, aby ściany w jego mieszkaniu wyglądały wyjątkowo, warto stworzyć na nich malarskie efekty dekoracyjne.