Kategorie
Aranżacja wnętrz

Jak ułożyć płytki podłogowe?

Podczas wyboru płytek podłogowych warto zastanowić się na tym, czy pod względem estetycznym odpowiadają one ogólnej wizji pomieszczenia, w którym chcemy je położyć. Ponadto kupujący powinien zwrócić uwagę na trwałość wykonania produktu. W przypadku ciężko dostępnych, a przy tym nietrwałych modeli, może się okazać, iż uszkodzenie jednej zaważy na remoncie całego pomieszczenia. Jednak jedną z najistotniejszych kwestii jest sposób ułożenia i jakość wykonania tej czynności.

Jakie są podstawowe zasady prawidłowego układania płytek podłogowych?

Jedną z kardynalnych zasad, jakie obowiązują, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Zaniechanie tej czynności jest najczęstszym powodem źle wykonanej podłogi. Podłoże powinno być oczyszczone z wszelkiego kurzu czy resztek starej zaprawy, których nagromadzenie w szczególności widoczne jest podczas remontu. Klej nie będzie się również trzymał, jeżeli na podłodze będzie znajdował się olej lub tłuszcz. Przy pomocy środka bezpiecznego dla środowiska należy usunąć wszelkie smary, rozlane oleje czy woski. Ponadto podłoże powinno być równe, bez jakichkolwiek ubytków, które należy uprzednio uzupełnić. Wszystkie te zabiegi zagwarantują trwałość podłogi. Niestety, często zdarza się, że z powodu zaniedbań płytki podłogowe odklejają się od podłoża i pękają.

Etap drugi

Kolejnym elementem, o którym często zapominamy podczas montażu płytek czy mozaiki podłogowej jest odpowiednie wymieszanie kleju. Prawidłowe przygotowanie mieszanki jest gwarancją dobrego związania płytek z podłożem. Zbyt mała ilość wody w zaprawie stwarza problemy w jej rozprowadzaniu. Natomiast zbyt duże uwodnienie zmniejsza przyczepność oraz wydłuża proces wiązania zaprawy. Jedynym ratunkiem podczas przelania zaprawy jest pozostawienie jej przez chwilę do częściowego odparowania nadmiaru wody, a następnie ponowne wymieszanie.

Układanie płytek podłogowych
Układanie płytek podłogowych

Jak nakładać klej?

Nakładając klej powinniśmy pamiętać o odpowiedniej ilości przeznaczonej na każdy 1 m2. Oszczędne gospodarowanie zaprawą może doprowadzić do odpadania, szczególnie przy układaniu mozaiki podłogowej, która najczęściej składa się z małych elementów. Zaprawa powinna znaleźć się zarówno na podłożu oraz na spodzie płytki w takiej ilości, która spowoduje wypłynięcie kleju przy dociśnięciu. Nadmiar kleju, który zbiera się na rantach zbieramy przed zanim całkowicie zaschnie. Wyeliminowanie możliwości powstawania przestrzeni pomiędzy płytką, a podłożem oraz pomiędzy płytkami jest gwarantem trwałości. W przestrzeniach może zbierać się woda, która jest szczególnie groźna na zewnątrz, zimą, kiedy poddana jest niskim temperaturom. Często doprowadza to do wysadzania płytek podłogowych. Wynika to z rozszerzalności termicznej wody.

Ostatni etap

Ostatnią czynnością jest fugowanie płytek. Warto pamiętać, że zanim ona nastąpi należy poczekać do całkowitego wyschnięcia kleju. Niedostosowanie się do tej instrukcji często doprowadza do powstawania przebarwień, które znacznie zmniejszają estetykę. Dlatego warto przeczytać specyfikację kleju oraz wyszukać jego czas schnięcia. Waha się to w granicach 3-12 godzin. Warto jednak dla pewności wydłużyć nieco ten czas i dopiero wtedy rozpocząć fugowanie płytek. Jak widać, układanie płytek podłogowych może spędzić sen z powiek, dlatego warto wcześniej zapoznać się z fachową instrukcją, bądź zasięgnąć rady specjalisty, co pozwoli nam uniknąć przykrych rozczarowań.