Kategorie
Aranżacja wnętrz

Profesjonalne urządzanie kuchni

Profesjonalna i pięknie urządzona kuchnia jest marzeniem większości z nas, szczególnie tych, którzy cenią sobie sztukę gotowania. Jest to jedno z najczęściej użytkowanych pomieszczeń w większości domów. Aby stworzyć przyjemne i funkcjonalne miejsce, musimy zadbać o kilka istotnych elementów, które razem stworzą perfekcyjną całość. Urządzanie kuchni składa się z kilku podstawowych etapów, począwszy od dobrania koloru ścian i rodzaju płytek kuchennych, aż po znalezienie odpowiednich mebli i zakupienie najpotrzebniejszego sprzętu.

Jakie płytki kuchenne wybrać?

Dokonując zakupu płytek kuchennych powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale również właściwości użytkowe. Jeżeli chcemy, aby nie tylko podłoga, ale również ściany były wyłożone płytkami, to najpopularniejszym rozwiązaniem są płytki glazurowe. Płytki podłogowe najczęściej ceramiczne, wykonane są z terakoty lub grypsu, które są odporniejsze na uszkodzenia i ścieranie. Płytki kuchenne są dość intensywnie eksploatowane, dlatego powinniśmy dobrze zastanowić się, jakiego wyboru dokonać. Dobrym wyjściem są płytki antypoślizgowe, niestety mają jedną wadę – trudniej usunąć z nich zabrudzenia.

Inną alternatywą są płytki z reliefami, czyli wypukłymi wzorami, bądź takie, które pokryte są impregnatem lub szkliwem antypoślizgowym. Musimy pamiętać również o tym, że podłoga w kuchni jest narażona na różne niebezpieczeństwa, typu ciężkie, spadające przedmioty. Dlatego płytki kuchenne powinny być twarde (4-6) Jeżeli decydujemy się na płytki kuchenne, powinniśmy pomyśleć o tym, aby fugi były w kolorze, który nie będzie się zbyt szybko brudził. Dla osób, które nie przepadają za pomieszczeniami wyposażonymi w płytki kuchenne, dobrą propozycją będzie drewniana podłoga, która nada naszej kuchni ciepłego i swojskiego charakteru.

Urządzona kuchnia
Urządzona kuchnia

Jaka mozaika kuchenna będzie najlepsza?

Mozaika kuchenna to rodzaj okładziny, która składa się z wielu różnorodnych elementów. Wykonana może być z drewna, szkła, elementów ceramicznych itd. Mozaika jest stworzona z bardzo wielu niewielkich fragmentów, co daje możliwość stworzenia ciekawych, różnokształtnych propozycji. Zastosowanie mozaiki kuchennej, pozwoli nadać naszej kuchni niepowtarzalny wygląd. Motywy dość często spotykane to: szachownica, spirale i różnego rodzaju ciągi. Mozaika zastosowana na ścianach, bądź podłodze, z całą pewnością nada stylu i charakteru naszej kuchni. Mozaika kuchenna, może mieć jeszcze jedno funkcjonalne przeznaczenie – stosowana jest, jako wykończenie mebli. Łatwo dopasować ją się do zakończeń i kantów, aczkolwiek, nie możemy zapomnieć o fakcie,
że jednocześnie przysparza nam to bardzo dużą ilość fug, wymagających regularnego czyszczenia.

Meble kuchenne

Meble kuchenne przede wszystkim powinny być solidne i praktyczne. Optymalnym wyjściem, jest zamówienie mebli kuchennych na wymiar. Ułatwi nam to maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Dodatkowo meble będą dokładnie takie, jakie sobie wymarzyliśmy.

Każdy z nas posiada swój indywidualny obraz wymarzonej kuchni. To, w jakim stylu ją urządzimy zależy tylko od naszego gustu i preferencji. Jednak podstawową zasadą, jaką powinniśmy się kierować jest wysoka jakość materiałów i własna, oryginalna wizja.