Kategorie
Dom i wnętrze

Jak dobrać farbę do wnętrza – porady

Planujesz remont mieszkania, a może chcesz jedynie odświeżyć ściany? Zastanawiasz się, jaka farba będzie najlepsza do salonu, a która lepiej sprawdzi się w pokoju dziecka? Czy lepiej wybrać farby o wysokim połysku, czy matowe? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z doborem farb do wnętrz.

Farba tania czy droga? Która lepsza?

Jeżeli szukamy farby do wnętrz mieszkalnych, to lepiej wybrać farby nieco droższe, gdyż za ceną idzie ich jakość. Są one lepiej napigmentowane, co oznacza, że kolor jest bardziej wyrazisty i bardziej odporny na ścieranie. Dzięki temu malowanie można powtórzyć dopiero po kilku latach. Tego rodzaju farby są też często odporne na zabrudzenia i ścieranie. Farby takie też są bardziej przyjazne środowisku, gdyż nie zawierają tańszych substancji chemicznych, które mogą być szkodliwe dla osób przebywających w pomieszczeniu. Trzeba pamiętać, że farby dekoracyjne strukturalne będą bardzo drogie, dlatego przed ich wyborem należy dokładnie przemyśleć, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.

Do pomieszczeń gospodarczych można wykorzystać tańsze farby, które pozwolą na szybkie pomalowanie i odświeżenie powierzchni w razie potrzeby. Sprawdzą się tu w szczególności farby olejne oraz emulsyjne.Jak dobrać farbę do wnętrza - porady

Jaka farba do salonu, pokoju dziecka, a jaka do kuchni i łazienki?

Do każdego z tych pomieszczeń powinno się wybrać inną farbę. Są na rynku farby uniwersalne. Jednak sprawdzają się one w pomieszczeniach takich jak salony czy przedpokoje. W kuchni czy łazience lepiej ich nie stosować.

Do salonu, który jest pomieszczeniem typowo dekoracyjnym możemy wybrać praktycznie każdy rodzaj farby, w tym farby strukturalne o wysoce ozdobnych walorach. Dla podkreślenia niektórych części salonu można wybrać farby o wykończeniu błyszczącym. Jednak lepiej nie stosować ich na całej powierzchni ściany, szczególnie takiej, po której idzie słońce w ciągu dnia, albo jest ona podkreślona sztucznym oświetleniem.

Do pokoju dziecka należy wybrać farby ekologiczne, na bazie wody, bez szkodliwych substancji lotnych. Jako, że dzieci to mali artyści, warto wybrać też farby, które są wysoce odporne na ścieranie, a nawet czyszczenie na mokro. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć częstego odświeżania ścian. Do pokoju malucha ciekawym rozwiązaniem jest farba tablicowa. Przy jej pomocy można wydzielić część ściany, na której dziecko bez skrępowania będzie mogło malować. Dostępne są też farby tablicowe o właściwościach magnetycznych, co jeszcze bardziej urozmaici dziecku zabawę.

Z kolei do kuchni i łazienki należy wybrać farby, które są odporne na chłonięcie wilgoci oraz zawierają w sobie substancje, jakie zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów.

Farby matowe czy błyszczące?

Jak to zostało wcześniej wspomniane farby błyszczące sprawdzają się na niewielkich powierzchniach. Można nimi podkreślić np. dekoracyjną wnękę lub część ściany przed którą ustawiony jest komplet wypoczynkowy. Trzeba pamiętać, żeby błyszczących farb nie używać w mocno oświetlonych pomieszczeniach. Do zastosowania farby błyszczącej ściana musi być idealnie gładka, gdyż ten rodzaj wykończenia uwidacznia każde niedociągnięcie.

Farby o wykończeniu matowym są o wiele bardziej praktyczniejsze. Szczególnie jeśli są wysoce odporne na ścieranie i czyszczenie na mokro.

Jakie kolory farb wybrać?

To, jaki kolor wybierzemy zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od naszych upodobań. Jednak przy doborze barw musimy brać pod uwagę rozmiar pomieszczenia, jego nasłonecznienie i kolory mebli, jakie będą w nim ustawione. Nie bez znaczenia jest też przeznaczenie pomieszczenia – czy będzie się w nim pracować, bawić, uczyć czy wyłącznie relaksować. Odpowiedni dobór kolorów pozwoli na stworzenie przyjemnej atmosfery, co będzie skutkowało lepszym samopoczuciem domowników.