Kategorie
Dom i wnętrze

Meble na przedpokój

Przedpokój to takie niepozorne miejsce, niegdyś dość spore, dziś, w nowoczesnym budownictwie ograniczone do minimum na rzecz rozmiaru pokoi, nadal jednak musi pomieścić miejsce na płaszcze, lustro, domowe centrum dowodzenia – miejsce na klucze, torebki, parasole, a przy okazji musi być miłe dla oka, bo to tu nasi goście mają pierwszy kontakt z naszym domem. Czy da się tu wieścić meble?

Jakie funkcje pełną meble do przedpokoju

Przedpokój to miejsce, gdzie zostawiamy buty, kurtki, płaszcze, ale też parasol i torebkę. Jest też domowym logistyki – tu wiszą nasze klucze, ale i siatki zakupowe, potrzebne przy wychodzeniu z domu przedmioty np. kluczyki do samochodu czy dokumenty. To tu wreszcie musimy rzucić okiem na swój wygląd przed wyjściem, panie malują usta, zakładamy buty, dobieramy szale i nakrycia głowy, albo zgarniamy w locie kask, wybierając się na przejażdżkę rowerem. Przedpokój jest też miejscem, gdzie witamy naszych gości. Przy tym z pewnością każdy z domowników przechodzi tędy kilkadziesiąt (mama – setki) razy dziennie.

Potrzebujemy zatem: szafy lub wieszaka na okrycia wierzchniej, szafki na buty, szafek, szuflad lub półek na dodatki, ale też miejsca do siedzenia przy zakładaniu butów, regału lub półki na drobiazgi zabierane przed wyjściem z domu. Jak pomieścić wszystkie te sprzęty? Przecież faktycznie są niezbędne.

Jak wybrać odpowiednie meble do przedpokoju

Wybierając meble do przedpokoju, kieruj się przede wszystkim ich gabarytami i funkcjonalnością. Często w sklepie – ogromnej przestrzeni – przedmioty wyglądają na mniejsze, nie rozstawaj się więc z miarą. Jeśli Twój przedpokój jest niewielki, zdecyduj się na meble, które składają się z elementów, łączących kilka funkcji w jedną. Szafka na buty może przecież całkiem wygodnym miejscem, na którym przysiądziesz, by założyć buty albo komodą, na której położysz niezbędne drobiazgi.

Aby uniknąć chaosu i porozrzucanych butów i ubrań, zdecyduj się na wysoką, a przy tym wąską szafę z wieszakami. Jeśli sięgnie aż po sufit, na samej górze, gdzie rzadko zaglądasz, będziesz mógł schować wszystkie te rzeczy, których nie chcesz wyrzucić, choć używasz bardzo rzadko.

Jeśli lubisz rzeczy z charakterem, i takie można znaleźć w całym w Twoim domu, zaszalej również na tej niewielkiej przestrzeni. Może to być np. ekstrawagancka, designerska czy własnoręcznie wykonana szafka lub wieszak na klucze. Możesz ją wykonać ze starej ramki do zdjęć, w która wkręcisz haczyki na klucze lub z… klocków lego. Jeśli jesteś fanem kwiatów1) doniczkowych, niech znajda się one również w przedpokoju – z pewnością nadadzą mu przytulności i ciepła.

Przy wyborze mebli do przedpokoju należy kierować się przede wszystkim ich funkcjonalnością (niekwestionowanym lidem są http://www.twojemeble.pl/pokoj/przedpokoj-8), ale też warto zwrócić uwagę, by jego styl konweniował z resztą domu. Jeśli zdecydujesz się na prostotę, wzbogaconą kilkoma designerskimi dodatkami, podobnymi w stylu do całego domu – na pewno nie popełnisz błędu.