Kategorie
Dom i wnętrze

Jak wybrać farbę do łazienki?

Kiedy urządza się wnętrza, zdecydowanie najwięcej uwagi poświęca się najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniom. O klasie i guście właściciela świadczą jednak kuchnia i łazienka. Te dwa pomieszczenia najtrudniej jest też odpowiednio urządzić, ponieważ powinny być jednocześnie efektowne i funkcjonalne.

Farby zamiast płytek w łazience – o czym pamiętać?

Szczególnie kłopotliwe są łazienki. Małe, o nieregularnych kształtach muszą pomieścić wszystkie łazienkowe sprzęty. Nie ma za bardzo miejsca na ozdoby, dlatego o ciekawym efekcie najczęściej decydowały płytki ceramiczne. Teraz jednak wiele się pod tym względem zmieniło. Niewielkie płytki często zastępują duże, prostokątne płyty. Modne staje się też malowanie ścian. Nie bez znaczenia jednak jest, jaką farbę się wybierze do pomalowania łazienki.

Farby olejna w łazience?

W łazience nie ma mowy o sprzyjających warunkach dla farb. Lepiej od razu zapomnieć o tradycyjnych farbach emulsyjnych, które tak dobrze sprawdzają się w salonach i sypialniach. Tu liczą się farby, które poradzą sobie z wilgocią, będą trwałe, odporne i w dodatku zapobiegną powstawaniu pleśni. Wbrew pozorom wybór nie ogranicza się już do farb olejnych o bardzo intensywnym zapachu, ponieważ powstała dobra alternatywa, równie trwała i wytrzymała. Są nią farby lateksowe.

Uniwersalne farby lateksowe

Farby lateksowe są szczególne. Sekret ich trwałości tkwi w składzie chemicznym. W farbach lateksowych ilość spoiwa jest znacznie większa niż w farbach emulsyjnych. Dzięki temu są trwałe, odporne na szorowanie, bez trudu można z nich zmyć lub usunąć zabrudzenia. Jednocześnie farby lateksowe pozwalają ścianie oddychać, ponieważ przepuszczają parę wodną. Te z wyższej półki mają też w składzie drobinki, które zapobiegają powstawaniu pleśni. W łazienkach zaś jest to szczególnie ważne. Warto więc tym bardziej zainwestować właśnie w dobrej jakości farbę lateksową.

Jaki kolor do łazienki wybrać?

O ile jednak nie ma sensu zastanawiać się nad słusznością wyboru farby lateksowej, to dobrze jest już pomyśleć trochę nad wyborem jej koloru. W małych łazienkach wybór wydaje się oczywisty. Warto postawić na farby jasne, które optycznie powiększają łazienkę. Ale można też zastanowić się nad zabawą kolorami. Jedna ściana może być bardziej kontrastowa, można też zdecydować się 2 kolory i pomalować na nie równoległe do siebie ściany. W takim wypadku jednak warto wszystko dobrze przemyśleć i rozrysować, żeby efekt takiego remontu rzeczywiście był w pełni zadowalający.

Jak przygotować ściany do malowania?

Przy remontach liczy się jeszcze coś – odpowiednie przygotowanie ścian. Bez tego nie ma mowy o dobrych efektach końcowych. Ściany trzeba więc dokładnie umyć, pozaklejać spękania, usunąć nierówności. Z samym malowanie dobrze jest też wstrzymać się co najmniej kilka godzin, a nawet dzień. Prace remontowe dobre jest też dokładnie zaplanować. Ściany maluje się zazwyczaj kilka razy. Warto brać na to poprawkę i przeznaczyć na malowanie odpowiednio dużo czasu, by farba zdążyła odpowiednio wyschnąć przed nakładaniem na ścianę kolejnej warstwy.