Kategorie
Dom i wnętrze

Czy istnieją zdrowe lakiery bezzapachowe?

Malowanie lakierami to często czynność nieprzyjemna, a nawet szkodliwa, ze względu na drażniący zapach i toksyczne opary. Producenci lakierów poszerzają swoje oferty o bezzapachowe środki, które posiadają wiele zalet i w niczym nie ustępują tradycyjnym lakierom. Czy warto im zaufać?

Czy stosowanie zwykłych lakierów jest niebezpieczne?

Stosowanie lakierów do drewna wiąże się z dyskomfortem, zarówno dla osoby nakładającej, jak dla  każdego, kto przebywa w otoczeniu schnącego lakieru. Dla niektórych jest to zwyczajnie przykry zapach, dla innych poważne zagrożenie. Osoby z alergiami i chorobami układu oddechowego nie powinny znajdować się w pobliżu malowania oraz wysychania lakieru. Dotyczy to również osób starszych i dzieci. Często relokacja taka może być kłopotliwa lub niemożliwa. Odpowiedzią na wszystkie te problemy są bezpieczne dla zdrowia lakiery bezzapachowe.

 

Dlaczego warto malować drewno lakierem?

Drewno to wytrzymały materiał, który nie opiera się jednak działaniu czynników zewnętrznych, takich jak nadmierne nasłonecznienie, wilgoć, ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i biologiczne. Drewno wymaga systematycznej konserwacji oraz właściwej pielęgnacji, by na długo zachowało swoje właściwości i bezpieczeństwo użytkowania (np. w przypadku mebli).

Malowanie drewna lakierem wytwarza na nim powłokę, która chroni powierzchnię przed tymi zagrożeniami. Dodatkowo lakiery pozostawiają warstwę o różnym stopniu połysku. Błyszczący parkiet uznawany jest za estetyczny wizualnie, a efekt nie wychodzi z mody od lat. Lakiery mogą posiadać w swoim składzie również barwniki, które podkreślą kolor malowanych powierzchni lub całkowicie go zmienią. Zaletą lakierów jest również właściwość podkreślania słojów drewna, co pięknie eksponuje jego walory.

 

Dlaczego warto wybrać lakiery bezzapachowe?

Lakiery bezzapachowe tworzone są na bazie wody, a nie tak jak w przypadku wariantów toksycznych na rozpuszczalniku. Dzięki temu ich aplikacja nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Nakładania lakieru można podjąć się nawet nie posiadając doświadczenia. Wystarczy oczyścić i wysuszyć powierzchnię, a następnie nałożyć lakier za pomocą pędzla lub wałka. Czynność należy powtórzyć po wyschnięciu pierwszej warstwy.

Wiele bezzapachowych lakierów posiada również właściwości szybkiego schnięcia i są bezpieczne dla środowiska, ponieważ nie emitują trujących oparów do atmosfery. Podczas wysychania, w pobliżu mogą przebywać dzieci oraz osoby zmagające się z alergiami i chorobami układu oddechowego. Wymogi bezpieczeństwa dotyczące produktów tego typu ściśle określają, by w swoim składzie nie zawierały składników toksycznych lub nieekologicznych.

Powierzchnie pokryte lakierem bezzapachowym są bezpieczne w użyciu. Z powodzeniem można zastosować je do malowania np. mebelków lub podłogi w pokoju dziecinnym. Kupując lakier warto zapoznać się z etykietą na opakowaniu i sprawdzić produkt pod kątem niezbędnych atestów bezpieczeństwa. Nie należy oszczędzać. Wybór znanych marek to gwarancja jakości, której mogą nie posiadać niesprawdzeni producenci.