Kategorie
Remont

Jak chronić pomieszczenia narażone na działanie wilgoci i rozwój grzybów pleśniowych?

Łazienka i kuchnia to pomieszczenia, w których najczęściej pojawia się wilgoć oraz pleśń. Czarny nalot na fugach lub plamy na płytkach czy ścianie nie tylko wyglądają estetycznie, ale również są szkodliwe dla naszego zdrowia. Zamiast z nimi walczyć spróbujmy więc przeciwdziałać ich powstawaniu.

Folia i taśma – oręż w walce z wilgocią

Brak właściwego zabezpieczenia ścian i podłóg w miejscu o podwyższonej wilgotności powietrza może poskutkować rozwojem grzybów pleśniowych, które szybko rozprzestrzeniają się po całym pomieszczeniu, wywołując przy tym silne reakcje alergiczne. Aby zapobiec ich powstawaniu warto zacząć chronić pomieszczenie przed wodą jeszcze zanim rozpoczniemy jego użytkowanie. Jest to szczególnie istotne w przypadku łazienki, w której codziennie pojawiają się stojące plamy wody oraz duża ilość pary osiadającej na oknach i ścianach. Jeśli nie chcemy ryzykować, że zacznie ona wnikać w podłogę lub miejsca jej styku ze ścianami, zaopatrzmy się w folię w płynie oraz specjalną taśmę izolacyjną do łazienek. Zanim nałożymy preparat na powierzchnię podłogi, zagruntujmy ją i zaczekajmy aż wyschnie, a na drugi dzień nanieśmy za pomocą wałka dwie warstwy folii w płynie. Ten preparat o błękitnym zabarwieniu skutecznie ochroni wszystkie powierzchnie, które są narażone na krótkotrwałe oddziaływanie wody. Możemy go więc zastosować nie tylko na podłodze, ale również i na ścianach, lecz wyłącznie w miejscach, w których docelowo pojawią się płytki. W celu zabezpieczenia miejsc styku poziomych i pionowych powierzchni, przyklejmy natomiast taśmę, która zaizoluje wszystkie narożniki.

Kobieta patrzy na grzyb i zamiast myć to się drze

Kolorowa ochrona przed pleśnią

Ściany pokryte folią w płynie będą dodatkowo chronione przez płytki, lecz w jaki sposób możemy uniknąć zawilgocenia pozostałych miejsc? Z pomocą przychodzą nam producenci farb łazienkowych, które zabezpieczają nie tylko przed szkodliwym działaniem wody, ale również powstawaniem pleśni i drobnoustrojów. Pamiętajmy, by jeszcze w sklepie upewnić się, czy wybrana przez nas farba zawiera substancje przeciwdziałające rozwojowi grzybów, a dopiero później wybrać kolor odpowiedni dla danego pomieszczenia. Warto też sprawdzić, czy powierzchnie pokryte farbą będą odporne na ścieranie, co umożliwi nam zachowanie czystości w łazience.

Ochrona pomieszczeń przed wilgocią jest o wiele łatwiejsza niż zwalczanie istniejących już grzybów. Zanim zaczniemy korzystać z łazienki, koniecznie zakupmy folię w płynie, taśmę oraz wysokiej jakości farbę lateksową z dodatkami uniemożliwiającymi rozwój pleśni. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z łazienki bez obaw, że przebywanie w tym pomieszczeniu szkodzi naszemu zdrowiu.