Kategorie
Dom i wnętrze

Jaką farbę do wnętrz polecić do mieszkania ?

Na zmianę kolorów, odświeżenie albo całkowitą odmianę wnętrza od czasu do czasu mają ochotę chyba wszyscy, choć z malowaniem, remontem niechybnie wiąże się czasowy bałagan, chaos i wymuszone gruntowne porządki. Stąd staramy się, by efekty remontu były trwałe i długo cieszyły.

Kolorowy świat

Gdy zamierzamy odnowić mieszkanie przede wszystkim myślimy o kolorach. Czasem wystarczy nowa barwa ścian, by pokój, bez wymiany wyposażenia i mebli, został całkiem odmieniony. Niekiedy pomysł na odnowienie jednego pokoju rodzi kolejne i za jednym zamachem (i bałaganem!) odnawiamy więcej pomieszczeń. Niektórzy lubią, by każde pomieszczenie w mieszkaniu miało odrębny, indywidualny charakter, zaś inni dbają, by cały dom był w zharmonizowanej stylistyce i gamie kolorystycznej. Niestety nie da się kupić jednego rodzaju farb do wszystkich pomieszczeń, bo ściany w kuchni czy łazience, a także przedpokoju wymagają odmiennych, specjalistycznych produktów. Trzeba również wziąć pod uwagę, że dotychczasowe, jasne ściany łatwo przemalować na ciemniejszy, nasycony kolor, ale odwrotnie, to znaczy rozjaśnienie głęboko pigmentowanych barw, nie jest już takie łatwe. Idąc do sklepu po farby trzeba wziąć pod uwagę także przyzwyczajenia i nawyki domowników. Jeśli nastolatek, wracając ze szkoły, uparcie rzuca plecak pod konkretną ścianą w korytarzu, to może warto ten fragment ściany dodatkowo zabezpieczyć przed zadrapaniami i plamami? A może nasz czworonożny domownik, wracając ze spaceru w deszczową pogodę, zawsze otrzepuje się w tym samym miejscu i ściana w pobliżu wymaga nieustannego mycia?

Na rynku jest mnóstwo rodzajów farb i dedykowanych produktów do ścian, więc szukajmy takich, które zaspokoją nasze potrzeby.

Malarz malujący ścianę w mieszkaniu

Jest w czym wybierać

Farb klejowych i wapiennych nie można przecierać nawet suchą szmatką, więc nie stosuje się ich w mieszkaniach. Na większości ścian powinno się stosować farby paroprzepuszczalne, stąd farby alkidowe powinno się stosować w mieszkaniu z umiarem i tylko tam, gdzie specyfika pomieszczenia tego wymaga. W pokojach, salonie sprawdzą się farby lateksowe, które można przemyć. W tych pomieszczeniach rzadko trzeba ścianę wyszorować, więc nie ma sensu kupować drogich farb. Inaczej jest w łazience i kuchni. Tu potrzeba farb silikonowych lub akrylowych, przeznaczonych do szorowania i odpornych na wilgoć. Są droższe od tych pokojowych, ale wytrzymują trudniejsze warunki użytkowania. Farby dedykowane do kuchni i łazienki zawierają także dodatek substancji  przeciwgrzybiczych. Farby akrylowe, o wysokim stopniu ścieralności bardzo przydadzą się w przedpokoju i w korytarzach.  Natomiast farby do pokoju dziecięcego, poza podatnością na zmywanie powinny być hypoalergiczne.

Zabawa kolorami może przynieść wiele przyjemności, bo nowoczesne farby to nie tylko tysiące odcieni, ale także matowe, satynowe i błyszczące wykończenia, różne faktury i desenie współgrające z tapetami, szkłem i cegłą.