Kategorie
Dom i wnętrze

Zwykły kosz na śmieci czy pojemnik do segregacji ?

Wybór pomiędzy koszami na śmieci, a pojemnikami do segregacji może być uzależniony od wielu czynników. Na decyzję wpływa przede wszystkim miejsce, z którego odpady będą przechowywane oraz obowiązujące przepisy prawa. Oto krótki poradnik, który pomoże rozstrzygnąć, co lepiej nadaje się jako pojemnik na śmieci: kosz, czy może pojemnik do segregacji?

Czy segregacja śmieci jest obowiązkowa?

Na przestrzeni lat wiele zmieniło się w kwestii gospodarowania różnymi odpadami. Niegdyś wystarczyły zwykłe kosze na śmieci, do których wrzucało się wszystkie niepotrzebne resztki. Kończyły one na wysypisku, razem z innymi odpadkami. Niestety, postępująca degradacja środowiska naturalnego spowodowana nadmiarem śmieci wymusiła konieczność ich utylizacji i ponownego wykorzystania materiałów, w których przypadku jest to możliwe.

Segregacja śmieci obecnie nie jest obowiązkowa, choć wiele samorządów lokalnych walczy o wprowadzenie w życie przepisów regulujących ten obszar. Można się więc spodziewać, że obowiązek ten wkrótce spadnie na każdego Kowalskiego i trzeba się do tego przygotować. Segregację śmieci wprowadza się w coraz większej ilości firm, uczelni itp. Obecnie w niektórych przypadkach, osoby prywatne segregujące śmieci mogą liczyć na zniżki opłat za wywóz odpadów, dlatego warto zastanowić się nad tą praktyką. Wymaga to jednak rozstrzygnięcia dylematu: kosze na śmieci czy pojemniki do segregacji?

Kosz na śmieci

Jakie są wady i zalety koszy na śmieci i pojemników do segregacji?

Najwygodniejszym sposobem gromadzenia odpadów są kosze na śmieci lub specjalne pojemniki do segregacji. Znacząco różnią się one między sobą, ale każde z nich posiada słabe i mocne strony.

Kosze na śmieci wciąż cieszą się sporą popularnością, jako pojemnik do gromadzenia odpadów. Ich zaletą jest przede wszystkim oszczędność miejsca. Z uwagi na to, że wyrzuca się do nich wszystkie rodzaje śmieci, kosze nie potrzebują dodatkowych przegródek, a co za tym idzie – pomieszczą więcej. Dodatkowo występują w wielu kształtach i rozmiarach, dzięki czemu łatwo dopasować je do niewielkich przestrzeni. Nie pozwalają jednak na segregację odpadków, przez co przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska.

Pojemniki do segregacji mogą występować jako połączony zestaw lub pojedynczo. Odróżnienie, który pojemnik przeznaczony jest do danego rodzaju odpadów umożliwia odpowiednia ich kolorystyka. Ze względu na segregację, śmieci zostają podzielone na mniejsze partie, z której każda posiada osobny pojemnik. Rozwiązanie takie zajmuje o wiele więcej miejsca niż tradycyjne kosze na śmieci.

Co lepiej wybrać: kosze na śmieci czy pojemniki do segregacji?

Wybór pomiędzy koszami na śmieci, a pojemnikami uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych warunków. W mniejszych mieszkaniach, w których miejsca jest jak na lekarstwo korzystniejsze może okazać się korzystanie z koszy na śmieci. Natomiast duże firmy i inne miejsca, takie jak np. szkoły, które generują spore ilości odpadów, a jednocześnie dysponują odpowiednią przestrzenią, mogą zastanowić się nad montażem pojemników do segregacji.