Kategorie
Dekoracje

Mity związane z oświetleniem led

Żarówki led są coraz bardziej popularne. Chętnie są wykorzystywane z uwagi na swoją energooszczędność, a także na możliwości dekoracyjne jakie oferują ich producenci. Jednak wśród konsumentów cały czas krążą mity odnośnie tego rodzaju oświetlenia. Jakie dokładnie mity można usłyszeć na temat oświetlenia ledowego i czy któreś z nich są prawdziwe? W tym artykule możesz przeczytać wszystko na temat mitów związanych z żarówkami led.

Czy żarówki led są drogie?

 

Jednym z najbardziej powszechnych mitów dotyczących oświetlenia ledowego jest to, że żarówki led, a także oprawy są bardzo drogie. Z jednej strony, jeżeli ich ceny zestawimy z tradycyjnymi żarówkami, to może się okazać, że są one dość drogie, gdyż zwykła żarówka to koszt ok. 5 zł. Z kolei najtańsze żarówki led to koszt około 10 zł. Trzeba jednak wziąć pod uwagę czas, w jakim będzie nam dana żarówka służyć. W przeliczeniu ze zwykłej żarówki możemy korzystać około 200 dni (oczywiście jeśli wcześniej nie przepali się żarnik lub nie zostanie ona uszkodzona w inny sposób). W przypadku żarówki ledowej producenci wskazują, że mogą one świecić do 30 000 godzin, czyli przez 16 lat. W porównywaniu kosztów warto mieć też na uwadze to, że oświetlenie tradycyjne będzie pobierało o wiele więcej energii niż oświetlenie ledowe.

 

W całościowym porównaniu kosztów, które będzie uwzględniało nie tylko cenę zakupu pojedynczej żarówki, ale także będzie brało pod uwagę czas użytkowania i koszty eksploatacji, oświetlenie ledowe okazuje się być o wiele tańszym rozwiązaniem.

 

Czy oświetlenie led może być stosowane tylko w określonych pomieszczeniach?

 

Oświetlenie ledowe można wykorzystać praktycznie w każdym rodzaju pomieszczenia, a także na zewnątrz budynku. Trzeba jedynie pamiętać o wyborze odpowiedniej oprawy do oświetlenia. Przykładowo w pomieszczeniach suchych zaleca się stosowanie opraw z oznaczaniem IP20, z kolei dla pomieszczeń wilgotnych zalecane są oprawy szczelne oznaczone symbolem IP54, a w przypadku ryzyka kontaktu z wodą warto wybrać oprawy o oznaczeniu IP 65. Do oświetlenia mocowanego w podłożu poleca się oprawy IP 67.

 

Czy lampy ledowe sprawdzą się w oświetlaniu podjazdów i innych elementów na zewnątrz budynków?

 

Dużo mitów narosło wokół tego, że lamp ledowych nie powinno się stosować na zewnątrz. Jak to zostało wyżej opisane lampy ledowe mogą być stosowane na zewnątrz przy doborze odpowiedniej oprawy. Dodatkowo za ich wykorzystaniem na zewnątrz przemawia fakt, że świecą pełnym światłem już w momencie włączenia. Dobrze działają nawet w niskich temperaturach i są odporne na częste włączenie i wyłączenie oświetlenia.

 

Czy żarówki led faktycznie tak długo działają?

 

Początkowo żywotność żarówek led określano jako 100 000 godzin. Teraz, gdy są one w obiegu już od jakiegoś czasu można powiedzieć, że średnia długość działania jednej żarówki przewidywana jest na około 30 000 – 50 000 godzin, co daje kilkanaście i więcej lat użytkowania jednej żarówki.