Kategorie
Dom i wnętrze

Jak zaoszczędzić na meblach?

Wizja remontu dla wielu z nas brzmi przerażająco. Boimy się bałaganu i hałasu, a ponadto wiemy, że trzeba będzie wydać sporo pieniędzy. Farby, płytki czy sprzęty nie są tanie, a przecież trzeba jeszcze kupić meble. A gdyby tak oszczędzić na meblach, odnawiając te, które już mamy? Wystarczy pomysł, farby do mebli i lakiery do drewna, by wyczarować piękne i oryginalne przedmioty.

Jak zabrać się do lub nakładania farb do mebli lub lakierów do drewna?

Jeśli mamy w domu stare krzesła czy komodę, możemy połączyć je z nowoczesnymi sprzętami. W ten sposób uzyskamy bardzo modny, eklektyczny styl wystroju. Jeśli meble mają zdobić, musimy zadbać
o to, by były odnowione z najwyższą starannością. Ze starego mebla musimy usunąć oznaki użytkowania, czyli odpadającą farbę i zabrudzenia. Przed bejcowaniem lub malowaniem stare farby do mebli musimy dobrze usunąć. Farby i lakiery do drewna trzeba usunąć za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki. Na powierzchni drewna nie może bowiem zostać nawet mały fragment zdzieranej powłoki. Jeśli warstwa starego lakieru jest cienka, lepiej szlifować bardzo delikatnie, by nie zniszczyć drewna. Musimy także uzupełnić braki w drewnie, czyli zakleić szpary i dziury po sękach. Wypełniamy je masą szpachlową, a następnie wyrównujemy i gładzimy. Przed malowaniem ponownie szlifujemy mebel drobnoziarnistym papierem ściernym. Uzyskamy matową powierzchnię, na którą łatwiej nakłada się farbę lub lakiery do drewna.

Wybieramy farby do mebli. A może lakiery do drewna?

Zanim udamy się do sklepu po odpowiednie farby do mebli, zastanówmy się, na jaki kolor przemalować meble. Zwróćmy uwagę na to, by barwa mebla pasowała do wystroju pokoju. Bardzo uniwersalne i wciąż modne są białe meble, które pasują do stylu skandynawskiego. Niezwykle oryginalnie wyglądają szafy czy komody w wyrazistym, kontrastowym kolorze. Do malowania użyjmy trwałych i dobrze kryjących farb do mebli, charakteryzującej się elastycznością i odpornością na uszkodzenia. Takie farby dobrze kryją i tworzą trwałe, odporne na ścieranie powłoki. Pamiętajmy jednak, że meble pokryte lakierami do drewna są odporniejsze na zarysowania. Lakier może zmienić kolor drewna, jeśli wybierzemy preparat koloryzujący, ale pozwala wyeksponować słoje drewna.
Własnoręcznie odnowione meble są oryginalne i piękne. Wystarczą dobre chęci, zapał wolny czas i dobrej jakości farby do mebli lub lakiery do drewna, by stworzyć przedmiot niezwykłej urody. Będziemy mieć nowy wystrój, a zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na inny cel.