Kategorie
Dekoracje

Dlaczego należy malować drewno?

 

Drewno to naturalny, piękny i szlachetny materiał, który jest bardzo wrażliwy na działanie warunków zewnętrznych. Jeśli odpowiednio go nie zabezpieczymy, wiatr, deszcz i słońce zniszczą je. Jeśli chcemy, by długo wyglądało ładnie, musimy odpowiednio o nie dbać. Trwałość i atrakcyjny wygląd tego materiału możemy uzyskać stosując odpowiedni impregnat, olej, lakier lub farby do drewna.

Dlaczego trzeba impregnować drewno? Jak działają farby do drewna?

Wielbiciele drewna cenią jego naturalny urok, ale trzeba pamiętać, że na drewno działa wiele czynników, które obniżają jego trwałość i negatywnie wpływają na wygląd. Jeśli nie wzmocnimy tego materiału, mróz, upały, promienie UV i korozja biologiczna będą powoli go niszczyły. Impregnacja pozwala zachować naturalny wygląd drewna, gdyż jest to nasycenie drewna środkami zabezpieczającymi przed szkodliwym działaniem grzybów, owadów, wody czy ognia. Jej podstawowym zadaniem jest przedłużenie jego trwałości. Chcąc wzmocnić drewno, można użyć oleju, lakieru, bejcy, lakierobejcy lub farb do drewna.

Zanim nałożymy farby do drewna. Jak przygotować powierzchnię do malowania?

Przed malowaniem drewnianą powierzchnię (np. meble) musimy odpowiednio przygotować, czyli porządnie je umyć i zmatowić. Stare farby do drewna i lakier usuniemy za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki. Na powierzchni drewna nie może bowiem zostać nawet mały fragment zdzieranej powłoki. Musimy także uzupełnić braki w drewnie, czyli zakleić szpary i dziury po sękach. Wypełniamy je masą szpachlową, a następnie wyrównujemy i gładzimy. Przed malowaniem ponownie szlifujemy mebel drobnoziarnistym papierem ściernym. Uzyskamy matową powierzchnię, na którą łatwiej nakłada się farbę.

Wybieramy farby do drewnafarba do drewna

Zanim udamy się do sklepu po odpowiednie farby do drewna, zastanówmy się, na jaki kolor przemalować meble. Warstwa farby ochroni drewno przed zniszczeniem, tworząc powłokę, która ukrywa naturalną strukturę materiału, np. sęki. Wybierając kolory farb do drewna, zwróćmy uwagę na to, by barwa mebla pasowała do wystroju pokoju. Bardzo uniwersalne i wciąż modne są białe meble, które pasują do stylu skandynawskiego. Niezwykle oryginalnie wyglądają szafy czy komody w wyrazistym, kontrastowym kolorze. Do malowania użyjmy trwałych i dobrze kryjących farb do drewna, charakteryzującej się elastycznością i odpornością na uszkodzenia. Takie farby dobrze kryją i tworzą trwałe, odporne na ścieranie powłoki.

Zniszczone meble i inne elementy wykonane z drewna niszczeją pod wpływem warunków zewnętrznych. Wystarczą jednak dobre chęci, zapał wolny czas i dobrej jakości farby do drewna by stworzyć przedmiot niezwykłej urody.