Kategorie
Aranżacja wnętrz

Żarówki LED a środowisko

 

Żarówki LED są wybierane coraz częściej. Nie tylko są bezawaryjne i tanie w eksploatacji, ale także ich używanie jest znacznie korzystniejsze dla środowiska naturalnego. Lampy LED, dzięki niskiemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną, przyczyniają się bowiem do ograniczenia produkcji tej energii, co wpływa na ograniczenie emisji szkodliwych dla środowiska spalin.

Czym są żarówki LED?

LED oznacza diodę emitującą światło. Działanie żarówek LED opiera się na zjawisku fizycznym zwanym elektroluminescencją – dioda po podłączeniu do zasilania uzyskuje maksymalną jasność. W lampach LED kilkadziesiąt procent energii elektrycznej zamienia się w światło, które jest przyjemniejsze dla oka niż światło świetlówek. Poza tym, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dostępne w różnych oprawkach, dzięki czemu łatwo zastępować nimi konwencjonalne żarówki. W oferowanych na rynku oprawach LED, będących zamiennikami standardowych żarówek i świetlówek, najczęściej stosowane są diody o mocy od 1W do 5W.

Zalety żarówek LED

Żarówki LED nie potrzebują zbyt dużej ilość prądu przy włączeniu i zużywają mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki, dzięki czemu będzie płacić mniejsze rachunki za prąd. Diody LED nie gasną nagle, ale stopniowo tracą swoją jasność. Przeciętna żywotność oświetlenia LED wynosi bowiem około 80 tysięcy godzin.

Wpływ żarówek LED na środowisko naturalne?żarówka a środowisko

Główną zaletą żarówek LED jest jego energooszczędny i ekologiczny charakter. Dzięki niskiemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną, przyczyniają się do ograniczenia produkcji tej energii. Oznacza to, że do środowiska naturalnego trafia mniej spalin. Obecnie około 20% energii elektrycznej produkowanej na świecie wykorzystywane jest przez oświetlenie, a po instalacji żarówek LED udział ten zmniejszy się do 10%. Lampy LED nie zawierają rtęci, która jest szkodliwa dla życia i zdrowia. W związku z tym mogą być poddawane recyklingowi. Używanie tego typu oświetlenia to jedna z najprostszych metod, aby to osiągnąć. Żarówki LED wykorzystują bowiem 85% mniej energii w porównaniu do żarówek żarnikowych, a czas ich użytkowania wynosi nawet do 20 lat, czyli 20 razy więcej niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Sklepy z oświetleniem oferują szeroki wybór żarówek LED, dzięki czemu każdy może łatwo wymienić swoje stare żarówki bez konieczności kupowania nowej lampy. W ten sposób można nie tylko znacznie zmniejszyć wydatki na prąd, ale także przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

Wszyscy musimy dbać o środowisko naturalne, by móc żyć w czystym świecie. Zrezygnujmy z tradycyjnego oświetlenia wybierzmy żarówki LED, które nie zawierają rtęci, nie emitują promieniowania UV oraz podczerwieni, więc są przyjazne dla środowiska naturalnego.